۱ دقیقه
ماندالا چیست ؟

ماندالا چیست ؟ ( نگاهی عمیق ، متفاوت و کاربردی )

blank

اگر در حال خواندن این مقاله هستید معلوم است که به دنبال جواب سوال ” ماندالا چیست ؟ ” می باشید و شاید هم برای رسیدن به جواب این سوال تا به الان اطلاعاتی هم بدست آورده باشید اما از شما می خواهیم که همه آنچه در باره ماندالا می دانستید را کنار بگذارید چون در سایت رنگ آرامش می خواهیم دیدی کاملا متفاوت و عمیق از ماندالا به شما بدهیم که کاملا کاربردی باشد طوری که بتوانید از آن در زندگیتان استفاده کنید .

ما  بحث ماندالا را از  مقاله ” رابطه حیرت انگیز ماندالا با آگاهی ” شروع کردیم که در این مقاله به نکات بسیار مهم و کاربردی اشاره شد ، اگر می خواهید به نگاهی عمیق و کاربردی درباره ماندالا برسید پیشنهاد میشود که ابتدا این مقاله را بخوانید ، مطمئن باشید اطلاعات بسیار ارزشمندی را بدست می آورید ، جهت مطالعه مقاله ” رابطه حیرت انگیز ماندالا با آگاهی ” کلیک کنید .

تعریف ماندالا

ماندالا ، دایره های تو در تو و در هم تنیده ای است که از دایره مرکزی آغاز و به دایره بیرونی ختم می شود که این دایره های تو در تو باعث افزایش تمرکز حواس می شود و نشان دهنده مرکز ذهن یا ناخودآگاهی ما هستند .

ماندالا نمادی از کمال در نظر گرفته شده است ، گویی ماندالا یک شکل نادیدنی در سرتاسر هستی است که هستی و هر چه در آن هست را به سوی یگانگی و کمال می کشاند و مانع از جداشدن انسان مدرن امروزی از اصل و ریشه اش می شود .

نظر دیگری که درباره ماندالا وجود دارد این است که ماندالا شکلی مادی و دیدنیست که نشان دهنده ی گردش افلاک است اگر چه که گردش افلاک در حرکتی اصیل و بسیار دقیق به سمت کمال حرکت می کند و نظام هستی را به سمت یگانگی و کمال به پیش می برد اما با این حال شکل ماندالا با دایره های تو در تو و لایه لایه اش فرمولی نادیدنی و معنوی است برای رسیدن به یگانگی و کمال ، که راهنمایی هر کس را که خواهان این مسیر باشد ، پذیرا خواهد بود .

ماندالا به معنی حلقه ی سحرآمیز است که تعریف آن شامل همه شکل های منظم متحدالمرکز شعاع دار کروی است که همه حلقه ها دارای نقطه ای مرکزی هستند ، در تعریفی دیگر ماندالا به معنای دایره و مرکز است اما این دوایر متحدالمرکز غالبا توسط  یک یا چند مربع احاطه شده اند .

ماندالا و " خود "

شکل ماندالا ، نماد دیداری ” خود ” است ، که به شکلی نادیدنی در همه اسطوره ها و حماسه های اسطوره ای و عرفانی نهفته است و اسطوره و حماسه های اسطوره ای و عرفانی را بر اساس سازوکار دایره ای خود سرو سامان می دهد ، به عبارت دیگر اگر بخواهیم اسطوره و حماسه های اسطوره ای و عرفانی را دیداری کنیم و در فضای بیرون به نمایش بگذاریم ، باید از نقش ماندالا استفاده کنیم .

همانطور که در مقاله ” ارتباط حیرت انگیز ماندالا با آگاهی “ به آن اشاره شد ، ” خود ” در مرکز ناخودآگاهی و البته در مرکز همه ذهن است که بخش میانی شخصیت هم می باشد و سیستم های دیگر شخصیت اطراف آن قرار دارند و ” خود ” مسئول ارتباط این سیستم ها با یکدیگر است که باعث استواری ، یگانگی و تعادل شخصیت می شود .

اگر بخواهیم ” خود ” را به شکل دیداری نشان دهیم ، این نقش ماندالاست که می تواند به ما کمک کند ، وقتی با دقت و تمرکز  به ماندالا نگاه کنیم یک نقطه مرکزی تمام توجه ما را به خود جلب می کند و توجه ما در همان نقطه ، متمرکز می شود و این یعنی رسیدن به یگانگی و کمال .

دایره نمادی از یگانگی و کمال

یگانگی و کمال یعنی اینکه همه متضاد ها و ناسازگارها در یک چارچوب کنار هم جمع شوند و به همین خاطر است که دایره نمادی از یگانگی و کمال است ، چرا که همه آنچه که از هم فراری اند در شکلی هندسی دور هم جمع می شوند که فاصله هر یک از نقاط روی محیط از مرکز برابر است و این یعنی اوج یگانگی و کمال و این همان چیزی است که ما در روح به دنبال آن هستیم .

افلاطون در رساله خود ، نفس جهان را کروی و گوی واره در نظر گرفته ، نفسی که بر مدار یگانگی و هماهنگی می چرخد ، به هر حال دایره نمادی از یگانگی و کمال است طوری که فیلسوفان آن را رمز ابدیت دانسته اند و کیمیاگران آن را با روح و یگانگی مرتبط می دانند .

نگاهی عمیق و کاربردی به ماندالا

دایره بزرگ ماندالا (اولین دایره از بیرون) ، آغاز راه است ، آغازی برای رسیدن به یگانگی و کمال ، این دایره همان دایره جادویست ، دایره ای که دنیای درون را از دنیای بیرون جدا می کند که نمونه هایی از آن را در باور پیشینیان می بینیم مثلا در قدیم کشتی گیران ، برای محافظت از خود ، قبل از مسابقه به دور خود یک دایره می کشیدند ، نمونه دیگر حفر خندق دور شهر ها به منظور دفاع از خود است که سابقه ای بسیار طولانی دارد همچنین در قدیم در روستاها به دور گله دایره می کشیدند تا آن ها را از حمله گرگ محافظت کنند ، از نمونه ی دیگر می توان به  ساخت ساختمان دایره شکل در بالای برج میلاد ، برای محافظت در برابر نیروهای شیطانی اشاره کرد .

مسیر یگانگی و کمال

دایره بزرگتر ، افکار متمرکز و یا هر کس یا هر چیز که در آن قرار بگیرد را از پریشانی ها و پراکندگی های دنیای بیرون محافظت و نگهبانی می کند و نیروهای ناسازگاری که در او وجود دارد را آرام آرام به سازش و تعادل راهنمایی می کند و به پیش می برد .

دایره های تودرتوی ماندالا ، نشانه ی فاصله گرفتن از پریشانی و پراکندگی و رسیدن به یکپارچگی ، وحدت و یگانگی است که هر چه به سمت دایره های درونی ماندالا حرکت می کنیم این وحدت و یکپارچکی بیشتر و بیشتر می شود و این روند برای رسیدن به تمرکز و جمع کردن همه نیروهای درونی در یک هسته مرکزی (همان دایره کوچک و مرکزی ماندالا) می باشد که یک دفعه هم اتفاق نمی افتد و آرام آرام با پیمودن دایره های بیرونی و رسیدن به عمق دایره کوچک مرکزی رخ خواهد داد .

شکل ماندالا ، یک ” واقعیت بیرونی ” دارد و یک ” واقعیت درونی ” ، واقعیت بیرونی آن این است که وقتی ما با دقت به ماندالا نگاه میکنیم تمامی توجه ما به دورن  ماندالا جذب می شود و با گذر کردن از دایره بزرگ به سمت دایره کوچک مرکزی ، که هسته مرکزی ماندالاست ، تمامی توجه در نقطه مرکزی ، کاملا متمرکز می شود و شخص به تمرکزی کامل و فوق العاده بالا می رسد .

اما واقعیت دورنی ماندالا نیاز به کمی دقت و توجه دارد ، اگر ما برای هستی دو وجه قائل باشیم ، یکی مادی و دیگری معنوی ، چهره معنوی هستی با بکارگیری ماندالا دیداری خواهد شد ، به عبارت دیگر ما می توانیم وجه معنوی هستی یا به عبارتی آنچه که در ورای صورت مادی هستی وجود دارد را ، با استفاده از شکل ماندالا نشان دهیم ، به عبارت روشن تر ، شکل ماندالا فرمول هستی است و با این فرمول ما می توانیم به روشنی و سادگی ، هستی را که در ظاهر بسیار پیچیده و پراکنده است را در ذهن خود یک جا جمع کنیم و از پراکنگی هستی (که ظاهر مادی اوست) به یگانگی و وحدت هستی (که باطن معنوی اوست) برسیم .

نتیجه گیری

ماندالا نمادی کامل از ” خود ” است که یگانگی و کمال هر شخصیتی را اگر توجه ویژه ای به آن داشته باشد ، می پذیرد . ماندالا ، این نماد ” خود ” در دنیای بیرون ، ما را به مرکز ناخودآگاهی یعنی ” خود ” راهنمایی می کند تا در نهایت به یگانگی و کمال برسیم ، در کمترین حالت حواس و توجه ما را متمرکز می کند و در بالاترین حالت شخصیت ما را سرو و سامان می دهد و به کمال می رساند .

اما ماندالا زمانی شخصیت ما را به یگانگی و کمال می رساند که پدیده های هستی را از دید ماندالایی نگاه کنیم و روند ماندالایی که در آن ها وجود دارد را پیش چشمان خود بیاوریم و خوب و بادقت به آن ها توجه کنیم ، به همان شکلی که به نوروز و سفر هفت خوان رستم در مقاله ” رابطه حیرت آور ماندالا با عرفان و اسطوره ” نگاه کردیم و روند ماندالایی را در آن ها مشاهده کردیم .

برای تکمیل این بحث مقاله ” ارتباط حیرت آور ماندالا با اسطوره و عرفان ” را حتما بخوانید .

در ادامه برای آشنایی شما با شکل ماندالا تعدادی تصویر آماده شده که می توانید در ادامه آن ها را مشاهده کنید

نمونه ماندالا

نمونه ماندالا

ماندالا نقاشی

ماندالا نقاشی

ماندالا مربعی

ماندالا مربعی

ماندالا گل

ماندالا گل

ماندالا قدرت

ماندالا قدرت

ماندالا عاشقانه

ماندالا عاشقانه

ماندالا شکرگزاری

ماندالا شکرگزاری

ماندالا سنتی

ماندالا سنتی

ماندالا سخت

ماندالا سخت

ماندالا ساده

ماندالا ساده

ماندالا رنگ آمیزی

ماندالا رنگ آمیزی

ماندالا درمانی

ماندالا درمانی

ماندالا دایره

ماندالا دایره

ماندالا حرفه ای

ماندالا حرفه ای

ماندالا چیست

ماندالا چیست

ماندالا جدید

ماندالا جدید

ماندالا ثروت

ماندالا ثروت

ماندالا ترکیبی

ماندالا ترکیبی

ماندالا پیشرفته

ماندالا پیشرفته

ماندالا پیچیده

ماندالا پیچیده

ماندالا برگ

ماندالا برگ

ماندالا برای مراقبه

ماندالا برای مراقبه

ماندالا برای کنترل ذهن

ماندالا برای کنترل ذهن

ماندالا برای شادی

ماندالا برای شادی

ماندالا برای تمرکز

ماندالا برای تمرکز

ماندالا برای آرامش

ماندالا برای آرامش

تصاویر ماندالا

تصاویر ماندالا

سایت رنگ آرامش قصد دارد مطالبی عمیق و کاربردی را در اختیار شما رنگ آرامشی های عزیز قرار دهد که واقعا به درد شما بخورد  و انتظاری که از شما عزیزان دارد این است که با نظرات خود پشتیبان این حرکت باشید ، همه نظرات شما ارزشمند است ، لطفا بعد از خواندن این مقاله نظر ارزشمند خود را با ما درمیان بگذارید ، سپاسگزار از همراهی گرم و صمیمیتان .

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید

امروزه رنگ آمیزی بزرگسالان طرفداران زیادی پیدا کرده و همچنین کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان جزء پرفروش ترین کتاب های دنیا قرار گرفته چون رنگ آمیزی راهی برای توجه بیشتر به کودک عزیز درونمان هست ما در سایت رنگ آرامش برای شما طرح های ماندالا را به صورت رایگان آماده کرده ایم که می توانید از قسمت دانلود های رایگان آن ها را دریافت کرده و از رنگ آمیزی آن ها لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *