۱ دقیقه
فضیلت شکر بالاتر از صبر است

فضیلت شکر از صبر بالاتر است

blank

شکرگزاری در واقع همان مثبت نگری نسبت به پروردگار است یعنی نیمه پر لیوان را دیدن ، وقتی که انسان به شکر رسید خیلی از نگرانی ها که در واقع همان منفی گرایی هاست که از جانب شیطان به او القاء می شود از ذهن او پاک می شود .

اگر انسان بخواهد همیشه شکر نعمت های خداوند را بجا آورد باید مثبت نگر شود و همیشه نیمه پر لیوان را ببیند حتی برای اتفاقاتی که برای او می افتد باید سعی کند با دیدی مثبت به آن ها نگاه کند تا بتواند شکر آن را بجا آورد مثلا اگر اتفاق به ظاهر بدی برای او افتاد به جای اینکه بگوید چه گناهی کردم که این اتفاق به سرم آمد از دید مثبت به قضیئه نگاه کند که خداوند می خواهد با این اتفاق من را رشد دهد و بزرگتر کند .

ما می توانیم با شکرگزاری مثبت نگری را در بالاترین سطح در زندگی خود پیاده کنیم

در روایات ما به این مسئله شاید عجیب اشاره شده که فضیلت شکر از فضیلت صبر بالاتر است با اینکه در صبر ما با رنج و سختی روبه رو هستیم و باید در بلا رضایت داشته باشیم یعنی نباید به خاطر مشکلی که پیش آمده ناراضی باشیم و گله و شکایت کنیم و نق و غر بزنیم .

ولی در مقابل شکرگزاری اصلا زحمتی ندارد که هیچ بلکه به ما نعمتی داده شده و ما به خاطر آن نعمت ، سپاسگزاری می کنیم با این وجود شکر کردن بر نعمت بالاتر از صبر کردن در بلاست .

خداوند متعال هم در قرآن توجه ما را به این نکته جلب می کند که قلیل من عبادی شکور یعنی تعداد اندکی از بندگان من شاکر نعمت های من هستند .

خداوند هم می فرماید که اگر مسئله یا مشکلی در زندگی دارید به خاطر ناسپاسی شماست ( هل نجازی الا الکفور سوره سبا آیه ۱۷ ) چون ما فقط انسان ناسپاس را مجازات می کنیم ولی در مقابل به گفته اما سجاد علیه السلام : خداوند هر بنده شکرگزار را دوست دارد و خود خداوند هم بالاتر از آن می گوید : به سپاسگزاران پاداش هم می دهم ( و سیجزی الله الشاکرین سوره آل عمران آیه ۱۴۴ ) یعنی خداوند هم شاکرین را دوست دارد و هم به آن ها پاداش می دهد .

خداوند می خواهد که ما بفهمیم که مجازات فقط به انسان هاس ناسپاس می رسد وگرنه انسان های شاکر را نه تنها مجازات نمی کنیم بلکه دوستشان داریم و به آن ها پاداش هم می دهیم  .

پس همین حالا به زندگیمان نگاه کنیم و برای هر نعمتی که دیدیم ، حتی کوچک ترین آن ها شکرگزاری خدا را بجا آوریم  تا در گروه شاکرین قرار بگیریم و محبوب خداوند باشیم و حتی از خداوند پاداش دریافت کنیم واقعا بالاتر از این نیست که انسان محبوب خداوندی باشد که ابر قدرت نظام هستی است یعنی پشتیبانی کسی را داشته باشد که قدرتی در نظام هستی وجود ندارد که بتواند با او مقابله کند آن هم با کار ساده ای مثل شکرگزاری از خدا که وقتی ما برای نعمت ها شکر می کنیم هم آن نعمت را دریافت کرده ایم و هم محبوب خداوند متعال شده ایم و هم پاداش خداوند را دریافت می کنیم واقعا چه چیزی از این بالاتر است و انسان چه چیزی بیشتر از این می خواهد .

یک انسان سپاسگزار همیشه از حمایت و پشتیبانی خداوند متعال و نیروهای الهی برخوردار است

وقتی که توجه ما همواره به نعمت های زندگیمان باشد و به خاطر این نعمت ها خدا را یاد کنیم که خداوند مهربان است که این همه نعمت به من داده است همین باعث می شود که محبت خداوند در دل ما بیشتر شود چون نعمت های بیشمار خداوند را می بینیم و متوجه هم هستیم که خداوند است که همه این نعمت ها را به ما داده پس محبتمان مدام به پروردگارمان بیشتر و بیشتر میشود و همین محبت به پروردگالا بالاترین سرمایه هر انسانی است .

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید

امروزه رنگ آمیزی بزرگسالان طرفداران زیادی پیدا کرده و همچنین کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان جزء پرفروش ترین کتاب های دنیا قرار گرفته چون رنگ آمیزی راهی برای توجه بیشتر به کودک عزیز درونمان هست ما در سایت رنگ آرامش برای شما طرح های ماندالا را به صورت رایگان آماده کرده ایم که می توانید از قسمت دانلود های رایگان آن ها را دریافت کرده و از رنگ آمیزی آن ها لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *